CHOVATELSKÉ POTŘEBY

Co budete potřebovat pro Vašeho pejska

KRMIVO: Vždy začněte krmit štěně krmivem, na které bylo zvyklé u chovatelky. Chcete-li změnit značku krmiva, dělejte to postupně, v periodě 1 až 2 týdnů. Zvyšujte postupně dávku nového krmiva v mixu se starým krmivem, přechod bude jednodušší pro zažívací systém štěněte. Ovšem vybrat vhodné a kvalitní krmivo není úplně jednoduché a je třeba se věnovat složení jednotlivých krmiv. Nelze se zde jednoduše rozhodovat jen podle ceny. Ne vždy platí, že ty dražší krmiva jsou ty kvalitnější. Více o krmivech najdete zde: ČÍM KRMIT?

OBOJEK: Vaše štěně bude potřebovat nějaký obojek, aby jste jej mohli vodit na vodítku, a aby mohlo být identifikováno. Nastavitelný obojek pro štěně je vynikající vynález. Můžete nastavovat délku obojku tak jak štěně roste. Jeden obojek vydrží na celé období štěněčího věku. Užitečné je používat obojek s přezkou na identifikační známku. Obojek by měl být dostatečně přiléhavý, aby nešel přetáhnout přes hlavu psa, ale na druhé straně dost volný, aby jste za něj mohli dát 2 prsty. Poraďte se s prodavačem ve specializovaném obchodě, jistě Vám pomůže vybrat velikost. Do obchodu je samozřejmě nejlepší jít spolu se psem a vše vyzkoušet. My jsme vyzkoušeli více různých obojků a nakonec nám ze včeho nejvíce vyhovují obojky výrobce RED DINGO. Jednoduše se zapínají a rozepínají pomocí přesky, jednoduše se nastavuje jejich délka a mají reflexní potisk.

IDENTIFIKAČNÍ ZNÁMKA: Za předpokladu, že máte psa s PP je Váš pes označen a identifikován tetováním, nebo dnes již častěji mikročipem. Štěňata mohou být rychlá a úskočná. Mohou od Vás odběhnout nebo proklouznout dveřmi, či pod plotem, když se nedíváte. Ne každého nálezce napadne řešit, jestli má nalezený pes mikročip. Chraňte proto Vaše štěně a upevněte na jeho obojek identifikační známku s Vaším jménem a telefonem. Jedině tak, Vám může případný nálezce Vašeho štěněte dát vědět, kde se Vaše štěně nachází. Opravdu pěkné a kvalitní známky v širokém sortimetu nabízí opět RED DINGO. My jsme si nechali na zadní stranu gravírovat jméno psa a naše telefonní číslo. Pořídít můžete třeba na www.tagisky.cz. Pěkné známky nabízí také SuperZoo, kde si můžete sami vygravírovat údaje sami na počkání přímo na automatech v jejich prodejnách.

VODÍTKO: Měli byste mít různé druhy vodítek k různému použití. Krátké vodítko je vhodné pro výbornou kontrolu psa při chůzi po rušné ulici, mezi lidmi. Můžete psa lehce přidržet, nebo zastavit. Toto vodítko nedovolí psovi odběhnout od páníčka a budete ho často používat v rámci tréninku, pokud budete mít ambice chodit s Vaším pejskem na výstavy a nebudete mít po ruce výstavní vodítko. Prodlužovací (samonavíjecí) vodítko je další velký vynález. Pro čivavy se většinou vyrábí v délce 3 nebo 5 metrů. Toto vodítko Vám umožní dát v určitých situacích pejskovi více svobody, než na krátkém pevném vodítku. Vodítko můžete nastavit na jakoukoliv délku. Už jsem se zmínil o výstavách, pro které budete potřebovat speciální výstavní vodítko. Tato vodítka se vyrábějí z nejrůznejších materiálů, zdobí se vyšíváním, či korálky. Doporočuji si takové vodítko koupit na nějaké velké mezinárodní výstavě, kde budete mít opravdu velký výběr a dokonce si budete moct nechat vyrobit vodítko dle Vašich představ. Pro čivavy se používají vodítka tenká a lehká, která mají většinou podkrčet, aby pejska příliš neškrtila.   

MISKA: Je nutné mít nejméně dvě misky, jednu na vodu a jednu na krmivo. Psi by měli mít stále přístup k čerstvé čisté vodě. Misky které se nedají převrátit jsou pro štěňata nejvhodnější, štěňata jinak nebudou mít co pít, jelikož díky jejich hrátkám bude voda všude jen ne v misce. Bezpečnější jsou nerezové misky, protože některá štěňata mohou plastové misky rozkousat. Nerezové misky se také snadněji čistí a díky váze jsou stabilnější než plastové. Kvalitní misky pořídíte v každém zverimexu, nebo opět na výstavách.

OBLEČENÍ: Bundička, svetřík to není pro čivavu jen modní doplněk, ale v zimním období nutnost. V tuto dobu potřebujeme psa jednak chránit před deštěm a plískanicemi, také však před nízkými teplotami. Hledáme tedy obleček s nepromokavou svrchní vrstvou a zateplenou vnitřní. Při výběru správné velikosti oblečku je potřeba znát přesné míry vašeho psa. Určení velikosti oblečku podle plemene je pouze orientační a vždy je přesnější psa přeměřit. Na trhu je dnes nepřeberná množství možností, takže koupit obleček, který bude pejskovi vyhovovat a Vám se líbit, nebude problém. My máme zatím skvělou zkušenost s oblečením AIRY VEST, které je oboustranné, má zapínání na zip, je z moderního lehkého materiálu a pejskům perfektně padne.

PELÍŠEK: to je místo pro odpočinek, ale také pro nekonečné hry, místo kam pejsci schraňují nejrůznejší hračky, předměty, kořisti a kde mají pocit bezpečí. Prostě taková psí základna. Co se týká výběru pelíšku, tak barva je spíš důležitá pro vás chovatele, pejsek spíš ocení pohodlí pelíšku. Musíme si říci, že i velikost pelíšku je důležitá. Pokud si domů přinesete malé štěňátko, nebudeme mu hned pořizovat pelíšek jako pro dospěláka a myslet si při tom, že vlastně ušetříme. To maličké si nemůže připadat v pelíšku ztracené, musí mít pocit bezpečí, nehledě na to, že než z něj vyroste velký kluk, či slečna, pelíšek dostane pěkně zabrat a tak stejně budete pořizovat nový. Pelíšek pro málé štěňátko by měl mít podle vlastních zkušeností boční krytí, proto raději nekupujeme pro psí miminko deku nebo polštář, ale pelíšek s bočnicí, popřípadě domeček. Kvalitní pelíšky mají vložený polštářek a snímatelný pratelný potah.

PŘEPRAVKA: Čivava bude ráda cestovat spolu s Vámi. Vemte jí do společnosti, na hory, k vodě, nebo na chatu. Pro jednodušší cestování a bezpečnost budete potřebovat přepravku, přepravní box, nebo vhodnou psí tašku. Bude se Vám hodit i pro návštěvy u veterináře. Boxy se vyrábějí z plastu, nebo látkové s kovovou konstrukci. Ty jsou potom skladácí a skladnější. Kvalitní psí tašky mají síťovaná, prodišné stěny a také karabinku pro uchycení pejska za obojek. Do přepravky nazapoměňte pejskovi dát pohodlný pelíšek, deku, nebo polštářek. Pokud si vyberete přepravku dostatečně prostornou, může provizorně posloužit i jako dočasný pelíšek, třeba v hotelu.

HRAČKY: Pokud rádi nakupujete, tady se určitě vyřádíte. V každém zverimexu a na každé výstavě najdete určitě hračku, která se bude lívbit Vám i Vaší čivavce. Pokud budete mít štěně , nabídněte mu hraček tolik, aby to odtáhlo jeho pozornost od žvýkání vašich bot a jiných zakázaných věcí. Nakupujte jako pro děti, kontrolujte bezpečnost, kvalitu. Ujistěte se že žádné menší části jako knoflíky, malé balónky, odlomené části nemohou ucpat dýchací trubici vašeho štěněte. Výběr je obrovský a Váš pejsek Vám bude vděčný za každou novou hračku. Když máte pocit, že pejska už některé hračky nebaví, kdidně je na pár týdnů schovejte a pak mu je dejte zpět. Jeho zájem se obnoví.