ČÍM KRMIT?
Sem vložte podnadpis

Stejně jako Vy, i my jsme často řešili a vlastě stále ještě řešíme, co by měli ty naše čivavky jíst, aby dobře rostly, dobře se vyvíjely, aby jim nic nechybělo, aby byly zdravé a aby jim to také chutnalo.

Výhodou čivavy bezesporu je, že toho zase tolik nesnědí a tedy nemusíte příliš koukat na cenu toho co pro ní kupujete. Tedy pokud nemáte vícepočetnou smečku. Jak jsem, ale zatím poznal majitele čivav, své miláčky bezmezně milují a koupí jim cokoliv.

Pokud jste si právě pořídili štěně, zeptejte se chovatele, na co je štěně zvyklé a při první návštěvě vašeho veterinárního lékaře si nechte poradit, co je pro něj v této fázi jeho života nejvhodnější. Pokud chcete krmivo změnit, nedělejte to nikdy najednou, ale vždy postupně aspoň v průběhu 3-5 dnů, předejdete tím různým trávícím potížím. Slušný chovatel Vám, na cestu domů, přibalí pytel granulí, kterými krmili štěňata oni.

Vaše stěně potřebuje dobré krmivo. A potřebuje ho dostatek. V tomto stádiu svého života potřebuje vyvážené krmivo k výživě svých rostoucích kostí, zubů a svalů, k udržení krásného kožíšku, a pro správný vývoj veškerých orgánů. Potřebuje také dostatek energie, aby zvládl náročné celodenní hraní.

Opravdu kvalitní krmiva ve formě granulí jsou pro štěňata nejlepší. Dodávají mladému rostoucímu organismu vše, co potřebuje: energii, bílkoviny, vlákninu, vitamíny i minerály. Krmiva určená pro dospělé psy, nejsou vhodná pro štěňata, protože jejich nároky na skladbu potravy jsou jiné. Ve věku od 3 do 20 týdnů je růst štěňat přímo astronomický a příjem potravy tomu musí odpovídat. Pokud jde o dávky krmiva, štěně do 5 měsíců krmíme 3x denně, do 12 měsíců 2x denně a od roka 1x denně. V případě, že krmíte granulemi, držte se přibližně dávkovacích tabulek, které jsou na obalech.

Zde bych Vás rád upozornil na to, že ne všechna běžně prodávaná krmiva jsou stejně kvalitní. Rozhodně by jste neměli dát na pompézní reklamy, na to co by kupovali kočky, ale stejně jako u potravin lidských by jste i zde měli pečlivě číst informace o složení. Bohužel, ani zde není vždy jednoduché se v popisech složení zorientovat. Někdy je to, podle mě, i záměr. Základní a hlavní složkou krmiva by měli být suroviny živočišného původu(čerstvé maso, sušené maso, tuky, vejce). Jejich podíl musí být vyšší než 50%. Kvalitní krmivo obsahuje 60% a více.

Přírodní krmiva pro psy obsahují nízký podíl uhlohydrátů, neboť jejich matabolizmus je vyvinutý tak, aby získával energii ze živočišných bílkovin a tuků. Proto uhlohydráty nejsou pro psy vhodnými kaloriemi a přispívají k nástupu onemocnění souvisejících s obezitou, například diabetes a inzulinová rezistence. Z tohoto důvodu neobsahují kvalitní krmiva téměř žádné uhlohydráty. Taková krmiva nesou většinou označení GRAIN FREE. Naopak obsah uhlohydrátů u nevhodných a nekvalitních krmiv na trhu je 40 až 60% (obsahují obiloviny). 

Jako naprosto zásadní ve výběru krmiva pro Vaše psa by měl být způsob konzervace. Položili jste si někdy otázku, jak je možné, že živočišné krmivo má trvanlivost v řadu měsíců, někdy i roků, bez nutnosti uchovávat v chladu? To je zajištěno přidáváním konzervantů = antioxidantů. Jenže antioxidanty lze získat buď z přírodních zdrojů, mezi které patří kartenoidy (vitamín A), bioflavonoidy (citrin), polyfenoly (hydroxytyrozol), tokoferol (vitamín E) a kyselina citrónová (vitamín C). Mnoho rostlin má přirozeně vysoký obsah antioxidantů (oves, řepa a brambory, ovoce, například granátová jablka a pomeranče, ale především bobuloviny (borůvky, rybíz) a zelený čaj. Přírodní antioxidanty je třeba přidávat do krmiva ve vyšších dávkách než umělé, to značí vyšší výrobní náklady pro výrobce, který je používá a zároveň i vyšší maloobchodní cenu, která je ale odůvodněná zdravotním přínosem. Někteří výrobci proto stále preferují umělé antioxidanty, ale jejich účinek na zdraví je stále kontroverzní. Vícero studií prokázalo existující souvislost mezi přísunem těchto látek a změnami orgánů živočichů, kterým se podávaly, a to zejména v případě vysokých dávek. Literatura uvádí vedlejší účinky, například supresivní účinek na pocit sytosti závislý na letpinu, abnormality chromozomů a spermií, zásah do syntézy prostaglandínů a imunitní odezvy, vyvolává mikrozomální vznik H2O2, sníženou schopnost kontrakce hladkého srdečního svalu, ovlivňuje metabolismus tuků a hladinu vitamínu E a přechodné zvýšení tuků a cholesterolu v krevní plazmě, podporuje vznik karcinomu žaludku, močového měchýře, štítné žlázy a plic, vyvolává hyperplazii a cytotoxicitu žaludku a jater a hypertrofii jater, štítné žlázy, ledvinových žláz a plic.   

Nechci tady prosazovat nějakého výrobce, či značku krmiv, ale pro inspiraci by Vás mohlo zajímat čím krmíme my. Po dlouhém hledání, porovnávání a testování jsme nakonec vybrali krmivo od italské společnosti FARMINA, řady Natural & Delicious Grain Free Canine, která nás oslovili především vysokým obsahem bílkovin z živočišných složek, nízkým obsahem škrobu, obsahem vitamínů a minerálních látek z čerstvého a vysoce kvalitního ovoce, zeleniny a léčivých rostlin, nulovým obsahem obilovin a lepku a v neposlední řadě také způsobem konzervace na bázi výhradně přírodních antioxidantů. To nejdůležitější však je, že našim čivavám opravu chutnají, dobře po nich tráví a výborně prospívají.  

Momentálně používáme granule CHICKEN & POMEGRANATE PUPPY MINI & MEDIUM. Složení: Čerstvé vykostěné kuře (28%), sušené kuřecí maso (27%), brambory, kuřecí tuk, sušená celá vejce, čerstvý herring, sušený herring, rybí olej, vláknina z hrášku, sušené mrkve, sušená vojtěška, inulin, fruktooligosacharidy, mannanoligosacharidy, prášek z granátových jablek (0,5%), sušená jablka, prášek ze špenátu, psyllium (0,3%), prášek z černého rybízu, sušený sladký pomeranč, prášek z borůvek, chlorid sodný, sušené pivovarské kvasnice, kořen kurkumy (0,2%), glukosamin, chondroitin sulfát, extrakt z afrikánu (zdroj luteinu). Aditiva na 1kg: Výživové přísady: Vitamín A 16000 MJ, Vitamín D3 1600 MJ, Vitamín E 600 mg, Vitamín C 160 mg, Niacin 40 mg, kyselina pantothenová 16 mg, Vitamín B2 8 mg, Vitamín B6 6,4 mg, Vitamín B1 4,8 mg, Vitamín H 0,4 mg, kyselina listová 0,48 mg, Vitamín B12 0,1 mg, cholin 2800 mg, betakaroten 1,5 mg, chelát zinku analogické metioninové hydrolázy 910 mg, chelát manganu analogické metioninové hydrolázy 380 mg, chelát železa analogické metioninové hydrolázy 250 mg, chelát mědi analogické metioninové hydrolázy 88 mg, selenometionin 0,4 mg, DL-Metionin 4000 mg, taurin 1000 mg, L-karnitin 300 mg.Organoleptické přísady: Extrakt z aloe vera 1000 mg, extrakt ze zeleného čaje 100 mg, extrakt ze zrníček hroznů 100 mg. Antioxidanty: tokoferol ‐ bohaté výtažky přírodního původu.

Granule od FARMINA nás zaujali také proto, že ve chvíli, kdy budeme muset přejít na granule pro dospělé psy, budeme mít v jejich nabídce poměrně velký výběr granulí speciálně pro malá plemena a rozmanitý výběr chutí: CHICKEN & POMEGRANATE ADULT MINI, LAMB & BLUEBERRY ADULT MINI, BOAR & APPLE ADULT MINI, FISH & ORANGE ADULT MINI. Pokud by Vám tento výběr nestačil, jsou k dispozici další nové receptury granulí z řady Natural & Delicious Pumpkin Grain Free Canine.

Skvělou alternativou jsou také tyto německé granule PLATINUM PUPPY CHICKEN, které je vyrobené ze 73% čerstvého masa. Všechny složky tohoto krmiva jsou v potravinářské kvalitě. Kromě vysokého podílu čerstvého kuřecího masa obsahuje krmivo sušené ryby, rýži jako zdroj kvalitních sacharidů a celou řadu potřebných minerálů a vitámínů, vše z přírodních zdrojů.

Unikátní je u tohoto krmiva především výrobní postup. Suroviny jsou šetrně upravovány a směšovány při nízkých teplotách. Masová směs je krátkodobě zahřívána na maximálně 95°C. Hodnotné vitamíny a za studena lisované oleje a byliny jsou přimíchávány do masové směsi až v průběhu chladnoucího procesu při cca 30° C. Výrobce tak uchovává jejich přirozenou přírodní strukturu, díky které je zajištěna jejich vysoká vstřebatelnost psím organismem (až 96%). Krmivo PLATINUM je psy všech plemen velmi dobře přijímáno. Díky výběrovým surovinám a šetrnému způsobu sušení zůstávají proteiny a chuť čerstvého masa zachovány.U "tvrdých" suchých krmiv se během "extrudace" stravitelnost proteinů rapidně snižuje, cca na 60-70% a některé důležité vitamíny se zcela znehodnotí. Německý výrobce sází na čerstvé suroviny, proto balí krmivo PLATINUM maximálně do 1,5 až 5kg pevných alu-foliových pytlů, kde si krmivo udržuje své specifické aroma, čerstvost a přirozenou vlhkost z masových šťáv. 

Granule jsou základní stravou našich čivav. Tady bych upozornil, že je velmi důležité zajistit čivavám celodenní přístup k dostatečnému množství čerstvé pitné vody. Kromě granulí našim čivavkám dopřáváme často i čerstvé vařené maso (kuřecí prsa, stehna, srdíčka, hovězí maso, krůtí, telecí), zeleninu (mrkev, petržel, brokolici, papriky, ...), ale třeba i jablíčka. V rámci tréninku si pochutnávají i na tvrdém sýru. Samozřejmě je u štěňátek potřeba myslet i na růst kostí a zubů a dopřávat jim zdroj bílkovin a vápníku, například tvaroh, někdo dává i jogurt.

Určitě je jen na Vás, jestli budete pejskům výhradně vařit a připravovat stravu z čerstvých surovin, nebo jestli budete krmit granulemi. V každém případě dobře vybírejte, co koupíte, aby Váš miláček nestrádal a dostal všechny potřebně živiny pro jeho zdravý vývoj, protože v tomto ohledu je na Vás plně závislý.