ČÍM KRMIT?

Stejně jako Vy, i my jsme často řešili a vlastě stále ještě řešíme, co by měli ty naše čivavky jíst, aby dobře rostly, dobře se vyvíjely, aby jim nic nechybělo, aby byly zdravé a aby jim to také chutnalo.

Výhodou čivavy bezesporu je, že toho zase tolik nesnědí a tedy nemusíte příliš koukat na cenu toho co pro ní kupujete. Tedy pokud nemáte vícepočetnou smečku. Jak jsem, ale zatím poznal majitele čivav, své miláčky bezmezně milují a koupí jim cokoliv.

Pokud jste si právě pořídili štěně, zeptejte se chovatele, na co je štěně zvyklé a při první návštěvě vašeho veterinárního lékaře si nechte poradit, co je pro něj v této fázi jeho života nejvhodnější. Pokud chcete krmivo změnit, nedělejte to nikdy najednou, ale vždy postupně aspoň v průběhu 3-5 dnů, předejdete tím různým trávícím potížím. Slušný chovatel Vám, na cestu domů, přibalí pytel granulí, kterými krmili štěňata oni.

Vaše stěně potřebuje dobré krmivo. A potřebuje ho dostatek. V tomto stádiu svého života potřebuje vyvážené krmivo k výživě svých rostoucích kostí, zubů a svalů, k udržení krásného kožíšku, a pro správný vývoj veškerých orgánů. Potřebuje také dostatek energie, aby zvládl náročné celodenní hraní.

Opravdu kvalitní krmiva ve formě granulí jsou pro štěňata nejlepší. Dodávají mladému rostoucímu organismu vše, co potřebuje: energii, bílkoviny, vlákninu, vitamíny i minerály. Krmiva určená pro dospělé psy, nejsou vhodná pro štěňata, protože jejich nároky na skladbu potravy jsou jiné. Ve věku od 3 do 20 týdnů je růst štěňat přímo astronomický a příjem potravy tomu musí odpovídat. Pokud jde o dávky krmiva, štěně do 5 měsíců krmíme 3x denně, do 12 měsíců 2x denně a od roka 1x denně. V případě, že krmíte granulemi, držte se přibližně dávkovacích tabulek, které jsou na obalech.

Zde bych Vás rád upozornil na to, že ne všechna běžně prodávaná krmiva jsou stejně kvalitní. Rozhodně by jste neměli dát na pompézní reklamy, na to co by kupovali kočky, ale stejně jako u potravin lidských by jste i zde měli pečlivě číst informace o složení. Bohužel, ani zde není vždy jednoduché se v popisech složení zorientovat. Někdy je to, podle mě, i záměr. Základní a hlavní složkou krmiva by měli být suroviny živočišného původu(čerstvé maso, sušené maso, tuky, vejce). Jejich podíl musí být vyšší než 50%. Kvalitní krmivo obsahuje 60% a více.

Přírodní krmiva pro psy obsahují nízký podíl uhlohydrátů, neboť jejich matabolizmus je vyvinutý tak, aby získával energii ze živočišných bílkovin a tuků. Proto uhlohydráty nejsou pro psy vhodnými kaloriemi a přispívají k nástupu onemocnění souvisejících s obezitou, například diabetes a inzulinová rezistence. Z tohoto důvodu neobsahují kvalitní krmiva téměř žádné uhlohydráty. Taková krmiva nesou většinou označení GRAIN FREE. Naopak obsah uhlohydrátů u nevhodných a nekvalitních krmiv na trhu je 40 až 60% (obsahují obiloviny). 

Jako naprosto zásadní ve výběru krmiva pro Vaše psa by měl být způsob konzervace. Položili jste si někdy otázku, jak je možné, že živočišné krmivo má trvanlivost v řadu měsíců, někdy i roků, bez nutnosti uchovávat v chladu? To je zajištěno přidáváním konzervantů = antioxidantů. Jenže antioxidanty lze získat buď z přírodních zdrojů, mezi které patří kartenoidy (vitamín A), bioflavonoidy (citrin), polyfenoly (hydroxytyrozol), tokoferol (vitamín E) a kyselina citrónová (vitamín C). Mnoho rostlin má přirozeně vysoký obsah antioxidantů (oves, řepa a brambory, ovoce, například granátová jablka a pomeranče, ale především bobuloviny (borůvky, rybíz) a zelený čaj. Přírodní antioxidanty je třeba přidávat do krmiva ve vyšších dávkách než umělé, to značí vyšší výrobní náklady pro výrobce, který je používá a zároveň i vyšší maloobchodní cenu, která je ale odůvodněná zdravotním přínosem. Někteří výrobci proto stále preferují umělé antioxidanty, ale jejich účinek na zdraví je stále kontroverzní. Vícero studií prokázalo existující souvislost mezi přísunem těchto látek a změnami orgánů živočichů, kterým se podávaly, a to zejména v případě vysokých dávek. Literatura uvádí vedlejší účinky, například supresivní účinek na pocit sytosti závislý na letpinu, abnormality chromozomů a spermií, zásah do syntézy prostaglandínů a imunitní odezvy, vyvolává mikrozomální vznik H2O2, sníženou schopnost kontrakce hladkého srdečního svalu, ovlivňuje metabolismus tuků a hladinu vitamínu E a přechodné zvýšení tuků a cholesterolu v krevní plazmě, podporuje vznik karcinomu žaludku, močového měchýře, štítné žlázy a plic, vyvolává hyperplazii a cytotoxicitu žaludku a jater a hypertrofii jater, štítné žlázy, ledvinových žláz a plic.   

Nechci tady prosazovat nějakého výrobce, či značku krmiv, ale pro inspiraci by Vás mohlo zajímat čím krmíme my. Po dlouhém hledání, porovnávání a testování jsme nakonec vybrali krmivo od italské společnosti FARMINA, řady Natural & Delicious Grain Free Pumpkin, která nás oslovili především vysokým obsahem bílkovin z živočišných složek (96%), nízkým obsahem škrobu, obsahem vitamínů a minerálních látek z čerstvého a vysoce kvalitního ovoce, zeleniny a léčivých rostlin, nulovým obsahem obilovin a lepku a v neposlední řadě také způsobem konzervace na bázi výhradně přírodních antioxidantů. Výraznou složkou této řady granulí je dýně, která je bohatá na betakaroteny a přírodní antioxidanty, podporuje imunitní systém, napomáhá v boji proti volným radikálům, podporuje ochranu kardiovaskulárního systému a správnou motilitu střev. To nejdůležitější však je, že našim čivavám opravu chutnají, dobře po nich tráví a výborně prospívají.  

Momentálně používáme granule N&D PUMPKIN LAMB & BLUEBERRY ADULT MINI. Pro štěňata do jednoho roku pak verzi PUPPY MINI. Složení: Jehně (22%), dehydratovaný protein z jehněte (20%), hrachový škrob, kuřecí tuk, sušená dýně (5%), sušená vejce, sleď, dehydratovaný protein ze sledě, rybí olej (ze sledě), vláknina z hrachu, sušené mrkve, sušená vojtěška, inulin, fruktooligosacharidy, extrakt z kvasnic (zdroj mannanoligosacharidů), sušené borůvky (0,5%), sušené jablko, sušené granátové jablko, sušený sladký pomeranč, sušený špenát, semena Psyllium husk (0,3%), chlorid sodný, sušené pivovarské kvasnice, kurkuma (0,2%), glukosamin, chondroitin sulfát. Vitamín A 15000IU; Vitamín D3 1500IU; Vitamín E 600mg; Vitamín C 150mg; Niacin 37.5mg; Kalcium D-Pantothenát 15mg; Vitamín B2 7.5mg; Vitamín B6 6mg; Vitamín B1 4.5mg; Biotin 0.38mg; Kyselina listová 0.45mg; Vitamín B12 0.1mg; Cholin chlorid 2500mg; Betakaroten 1.5mg; Zinek (chelát zinku hydroxy analogu methioninu): 163.8mg; Mangan (chelát manganu hydroxy analogu methioninu): 64.6mg; Železo (chelátová forma Železa(II), hydrát): 58.3mg; Měď (chelát mědi hydroxy analogu methioninu): 15.8mg; Selen (inaktivované kvasinky obohacené selenem): 0.00088mg; DL-Metionin, technicky čistý 4000mg; Taurin 1000mg; L-karnitin 300mg. Senzorické doplňkové látky: extrakt ze zeleného čaje 100mg; extrakt z rozmarýnu. Antioxidanty: extrakty tokoferolu z rostlinných olejů.

Granule od FARMINA nás zaujali také proto, že v jejich nabídce je poměrně velký výběr granulí speciálně pro malá plemena a rozmanitý výběr chutí: CHICKEN & POMEGRANATE ADULT MINI, LAMB & BLUEBERRY ADULT MINI, BOAR & APPLE ADULT MINI, FISH & ORANGE ADULT MINI. Pokud by Vám tento výběr nestačil, jsou k dispozici další nové receptury granulí z řady Natural & Delicious Prime, Quinoa, Ocean, všechny ve standardu Grain Free.

Nezastupitelnou součástí našeho výživového programu jsou granule ROYAL CANIN MINI STARTER Mother & Babydog, které podáváme gravidní, následně kojící feně a stejně tak později štěňátků jako první stravu, která postupně nahrazuje mateřské mléko.  Přes všechny negativní, a nutno říct amaterské recenze, jsou tyto granule v mnoha ohledech to nejlepší, co můžete matce a štěňátkům dát. Na trhu neexistují srovnatelné, nebo dokonce lepší granule pro toto období života. 

Složení krmiva ROYAL CANIN Mini Starter Mother & Babydog je navrženo speciálně pro potřeby malých plemen.  Jde o exkluzivní kombinaci výživových prvků, které se nacházejí v mateřském mléce. Tyto prvky jsou posíleny specifickými živinami, které aktivně podporují zdravé trávení a přirozenou obranyschopnost štěňat. Toto unikátní složení uspokojuje potřeby matky i jejích štěňat během prvních pěti období života: březosti, narození, laktace, odstavu a růstu (do 8 týdnů). Výživový profil krmiva je upraven tak, aby uspokojoval vysoké energetické potřeby feny na konci březosti a během laktace. Mezi nezbytné živiny v krmivu ROYAL CANIN® Mini Starter Mother & Babydog patří drůbeží maso, rýže, živočišné tuky, rostlinné bílkoviny, hydrolyzované kvasnice (jde o přírodní látku, která zvyšuje chutnost) a výtažek z měsíčku lékařského (zdroj luteinu). Důležitou vlastností těchto granulí je, že jsou snadno rehydratovatelné do konzistence ovesné kaše, která je velmi chutná pro fenu a štěňata během odstavu a usnadňuje přechod z mléka matky na pevnou stravu. 

Granule jsou základní stravou našich čivav. Tady bych upozornil, že je velmi důležité zajistit čivavám celodenní přístup k dostatečnému množství čerstvé pitné vody. Kromě granulí našim čivavkám dopřáváme často i čerstvé vařené maso (kuřecí prsa, stehna, hovězí maso, krůtí, telecí), zeleninu (mrkev, petržel, brokolici, papriky, ...), ale třeba i jablíčka. V rámci tréninku si pochutnávají i na tvrdém sýru. Samozřejmě je u štěňátek potřeba myslet i na růst kostí a zubů a dopřávat jim zdroj bílkovin a vápníku, například tvaroh, někdo dává i jogurt.

Určitě je jen na Vás, jestli budete pejskům výhradně vařit a připravovat stravu z čerstvých surovin, nebo jestli budete krmit granulemi. V každém případě dobře vybírejte, co koupíte, aby Váš miláček nestrádal a dostal všechny potřebně živiny pro jeho zdravý vývoj, protože v tomto ohledu je na Vás plně závislý.